Sklep Kontakt

Tego lata chroń swój system przed wilgocią

Co należy wiedzieć
Problem

Ciepłe miesiące letnie są szczególnie problematyczne dla układów sprężonego powietrza wrażliwych na zanieczyszczenie wody. Wilgoć w układach sprężonego powietrza jest najważniejszym zanieczyszczeniem w wielu często stosowanych systemach wykańczania i natryskiwania powierzchni. Woda nie tylko osłabia walory estetyczne, ale jest również odpowiedzialna za inne, mniej oczywiste problemy, takie jak problemy z przyczepnością, które pojawiają się dopiero po pewnym czasie, lub konieczność ciągłego wyłączania urządzeń z użytkowania w celu wykonania czyszczenia lub napraw usterek powodowanych przez wodę. 

Kilka przykładów typowych problemów:

  1. Wilgoć w urządzeniach do piaskowania. Wilgoć powoduje, że media przylegają do siebie, prowadząc do niedrożności i nierównomiernego przepływu powietrza. Rozmontowanie i oczyszczenie wymaga dłuższego przestoju.
  2. Wilgoć w systemach rozpylania powłok wykończeniowych/farb. Wilgoć jest zwykle bardziej gęsta i nie miesza się w fazie objętościowej, a następnie osadza się bezpośrednio na elemencie, powodując powstawanie widocznych pęcherzy i problemy z przyczepnością.
  3. Wilgoć w bezbarwnych powłokach i lakierach na drewnie i wykończeniach mebli pozostawia nieprzyjemny zamglony, mętny/mleczny wygląd. 
Rozwiązanie:

niestety praw natury zmienić się nie da. Oznacza to, że dopóki mamy wyższe temperatury i źródła wilgoci, wilgoć będzie skraplać się w rurach sprężonego powietrza. Im cieplejsze jest powietrze wlotowe sprężarki, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie ono zawierało znaczne ilości wilgoci podczas sprężania i chłodzenia. Na szczęście firma Donaldson opracowała produkty, które eliminują te problematyczne sytuacje.
 

Standardowa obudowa filtra DF

Krok 1 — chłodzenie powietrza: Najprostszym sposobem na usunięcie ciepła sprężania wraz z dużą ilością wody jest osuszacz chłodniczy lub wymiennik ciepła.

Należy użyć obudowy filtra DF firmy Donaldson oraz wkładu koalescencyjnego między sprężarką lub zbiornikiem mokrym a wymiennikiem ciepła. Wkłady koalescencyjne firmy Donaldson chronią przed szlamem powodowanym przez oleje sprężarkowe.

Wkład filtracyjny Ultrapleat serii M


Krok 2 — usuwanie kondensatu: Chłodzenie powietrza powoduje wciąganie wilgoci do obiegu. W filtrach koalescencyjnych klasy M firmy Donaldson zastosowano opatentowaną technologię Ultrapleat™ — wysoce specjalistycznego materiału hydrofobowego i oleofobowego o znacznie większej powierzchni niż konkurencyjne filtry typu „owinięte rurki”.

Wkład Ultrapleat obniża prędkość powietrza, co zmniejsza spadek ciśnienia i zwiększa wydajność usuwania.

Osuszacz Ultrapac Smart

Krok 3 — usuwanie gazowej pary wodnej: Kiedy powietrze opuszcza osuszacz chłodniczy, jest całkowicie nasycone wodą. Każde ochłodzenie powietrza poniżej tej temperatury spowoduje skroplenie wody. Aby usunąć parę wodną i osiągnąć bardzo niski ciśnieniowy punkt rosy, należy użyć osuszacza adsorpcyjnego regenerowanego na zimno Ultrapac™ firmy Donaldson.

Ultrapac Smart jest najlepszym urządzeniem do osuszania powietrza, gdy potrzebne jest kompaktowe rozwiązanie o niskiej mocy i wysokiej wydajności.

 

Aby zapewnić optymalną ochronę przed wilgocią tego lata, należy się upewnić, że koalescencyjne wkłady filtracyjne i osuszacz Ultrapac Smart niedawno przeszły prace serwisowe. 

Masz więcej pytań na temat korzyści, jakie nasze produkty przyniosą Twojej firmie?

Close